Çerçeveli tasarımlarda nelere dikkat etmeliyim?

Çerçeveli tasarımlarınızı hazırlarken çerçevenizin yeterli kalınlıkta olduğuna veya kesimden yeterince uzak olduğuna dikkat etmeniz çok önemlidir. 4 kenarında eşit kalınlıkta veya kesimden eşit uzaklıkta bulunan çerçeveler, kesim esnasındaki milimetrik kaymalardan dolayı mutsuz olabileceğiniz bir ürüne sebep olabilmektedir. Bu yüzden tasarımlarınızı hazırlarken bu kurala dikkat etmenizi öneririz. Ayrıca çerçeveli tasarımlar kullanmak yerine tasarımın belli bir köşesinde bulunan yeterli kalınlıkta veya kesimden yeterince uzakta olan bantlar kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde daha şık bir ürüne sahip olabilirsiniz.

1- Minimum Çerçeve Kalınlığı Kaç Mm Olmalı?

GRAFİK PROGRAMINDA                                                                     ÜRETİM SONRASINDA

minimum çerçeve kalınlığı

Minimum çerçeve kalınlığıMinimum çerçeve kalınlığıMinimum çerçeve kalınlığıMinimum çerçeve kalınlığıMinimum çerçeve kalınlığı

Örneklerde görüldüğü üzere tasarımda kullandığımız çerçeveyi ne kadar kalınlaştırırsak,
kesim esnasındaki milimetrik kaymalardan dolayı oluşabilecek kötü görüntüyü de o kadar tolere etmiş oluruz.


Tasarımdaki kayıp oranı çerçeve kalınlığı ile ters orantılıdır. Çerçeve ne kadar kalın olursa kayıp oranı o kadar az olur. Giyotin kesimlerinde çerçeveli tasarımlar pek önerilmese de müşterilerimizin isteği doğrultusunda minimum 5 mm kalınlığında çerçeve kullanmalarını tavsiye ediyoruz. (En güvenli 7 mm’dir.) Yine de tasarımlarınızda 4 köşe kalınlığı eşit olan bir çerçeve kullanmaktansa belli köşelerde olan bantlar kullanmanızı tavsiye ederiz.


NOT: Giyotin kesimlerindeki kayma riski tüm matbaa sektöründe bulunmaktadır. Taşma payı ve güvenli alan dediğimiz konular bu yüzden vardır. Ayrıca kesim esnasındaki bu milimetrik kaymalar tüm ürünlerinizde aynı oranda olmayabilir. Ürünlerinizin bir kısmında başka bir yöne kayma olurken bir kısmında bambaşka bir yönde olabilir. Kesim esnasında herhangi bir kayma olmadığı ya da olsa bile mikron seviyesinde kaldığı durumlarda görülebilmektedir. 

2- Çerçeve Kesimden Minimum Kaç Mm Uzakta Olmalı?

GRAFİK PROGRAMINDA                                                               ÜRETİM SONRASINDA        

Kesimden 1 mm uzaklıktaki çerçeve

 

Kesimden 3 mm uzaklıktaki çerçeve
Kesimden 5 mm uzaklıktaki çerçeve

Örneklerde görüldüğü üzere tasarımda kullandığımız çerçeveyi kesimden ne kadar uzakta tutarsanız kesim esnasındaki milimetrik kaymalardan dolayı oluşabilecek kötü görüntüyü de o kadar tolere etmiş olursunuz.
 
Tasarımdaki kayıp oranı çerçevenin kesim çizgisinden uzaklığıya ters orantılıdır. Çerçeve kesimden ne kadar uzak olursa kayıp oranı o kadar az olur. Giyotin kesimlerinde çerçeveli tasarımlar pek önerilmese de müşterilerimizin isteği doğrultusunda kesimden minimum 5 mm uzak olacak çerçeve kullanmalarını tavsiye ediyoruz.(En güvenli 7 mm’dir.) Yine de tasarımlarınızda 4 köşeden uzaklığı eşit olan bir çerçeve kullanmaktansa belli köşelerde olan bantlar kullanmanızı tavsiye ederiz.
 
NOT: Giyotin kesimlerindeki kayma riski tüm matbaa sektöründe bulunmaktadır. Taşma payı ve güvenli alan dediğimiz konular bu yüzden vardır. Ayrıca kesim esnasındaki bu milimetrik kaymalar tüm ürünlerinizde aynı oranda olmayabilir. Ürünlerinizin bır kısmında başka bir yöne kayma olurken bir kısmında bambaşka bir yönde olabilir. Kesim esnasında herhangi bir kayma olmadığı ya da olsa bile mikron seviyesinde kaldığı durumlarda görülebilmektedir.