Tasarımı onaylamadan önce nelere dikkat etmeliyim?


Uzman grafiker ya da otomasyon robotu tarafınıza baskı onayı için dönüş yaptığında tasarımı onaylamadan önce aşağıdaki maddelere dikkat etmeniz önemlidir.  Aşağıdaki maddelere göre tasarımınızda herhangi bir problem olduğunu düşünüyorsanız lütfen tasarımı onaylamayın.

1- Taşma payında, kesim hattında, kesime yakın alanlarda veya güvenli alan dışında önemli bir unsur (logo, yazı vs.. gibi) olmadığından emin olunuz.
Yazıların ve logoların (kesilmesinden endişe edeceğiniz önemli unsurların) kesim çizgisinden en az 3 mm içeride (güvenli alanda) olmasına dikkat ediniz. Ayrıca tasarımınızda 3 mm taşma payı olduğundan emin olun.


Detaylı görsel anlatım için lütfen bu linkteki içeriğimize göz atın.


2- Yazıların doğruluğunu, harf hatası olup olmadığını kontrol ediniz ve 6 puntodan küçük yazıların okunmama riski bulunduğunu unutmayınız. Görsellerin kalitelerini, renklerini, yerleşimlerini, dil bilgisi ve yazım kurallarını göz önünde bulundurarak kontrol etmenizi rica ederiz. (Punto (Yazı büyüklüğü) değerinden emin değilseniz dijital çıktı alarak kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Eğer çıktı alma imkanınız bulunmuyorsa PDF görüntüsünü %100 ölçeklendirmeyi kullanarak baskı ebadın da görebilirsiniz.)

3- Lütfen tüm tasarımın çözünürlüğünü kontrol ediniz. Kartvizitleri %400 zoom ile, 1 metreden büyük ürünleri %50 zoom ile, diğer ürünleri %200 zoom ile kontrol ederek herhangi bir bozulma veya kırılma olup olmadığını kontrol ediniz. Ekranda görünen düşük çözünürlüklü görsellerdeki bozulma, baskıda daha belirgin olacaktır.

4- Zemin rengi ile üzerindeki yazı veya obje, yakın tonda bir renk ise aralarındaki ton farkının (tram farkı) en az %10 olduğundan emin olunuz. Daha iyi sonuç almak için doğru kontrast (zıt, karşıt) renkler içerisinde olmasına dikkat ediniz. Ekranda zor görünen bir yazı veya görselin baskı sonrasında daha da zor görüneceğini unutmayınız.

5- Tasarımda bulunan çizgi kalınlıklarının (stroke) en az 0,1 mm olduğundan emin olunuz, daha ince çizgilerin baskıda görünmeme riski bulunmaktadır.

6- Tasarımda kullanılan renklerin tram (renk tonu) değeri en az %5 olmalıdır, %5 altındaki renk değerinin baskıda görünmeme riski bulunmaktadır.

7- Renk kalibrasyonu yapılmamış ekranda tasarım farklı tonda görülebilmektedir. Bu yüzden ekran rengi ile baskı rengi arasında %0-15 arasında ton farkı oluşabileceğini unutmayınız.

8- Onay için gönderilen PDF dosyasını bilgisayarınıza indirerek Adobe PDF programında bakmanızı tavsiye ederiz. Program ve ekran kalibrasyonu yapılmamış ekranlarda, renkler olduğundan farklı görülebilmektedir. Tarayıcı veya mobil cihazlardan bakılan dosyalarda da renk farklılığı olabilmektedir.

9- Dört rengin toplamı maksimum %300 renk değerinde olmalıdır. Bu değerin üzerine çıkan renklerde, baskı esnasında bozulmalar olabileceğinden %300 renk değerinin üzerine çıkmayınız. Ayrıca %270 - 300 arası bir renk değerine ulaşan görsel, baskıda siyah renk olabilmektedir. Bu sebeple, siyah renk dışında bir rengi tasarımda kullanacağınız zaman %270 renk değerinin üzerine çıkmamaya dikkat ediniz.

10- Tasarımınız dikey veya yatay bir tasarım ise yüklenen tasarımında buna uygun konumda olması gerekmektedir. (Yatay tasarım ise yatay konum / Dikey tasarım ise dikey konum.)( Buna uygun olmayan durumlarda tasarımın ön - arka uyumunda problem olabilmektedir.)

Yukarıdaki kurala uymuyorsanız aşağıdaki duruma uygun tasarım yüklemeniz gerekmektedir.

A- Eğer tasarımınız yatay konumda olmasına rağmen dikey olarak sipariş oluşturduysanız: Üretimde bir problem olmaması için teknik olarak tasarımın 2 sayfasını dikey konuma getirip, ikinci sayfasını 180 derece çevirmeniz gerekmektedir.Bu işlem tasarımın ön - arka uyumunda problem olmaması için yapılmalıdır.
B- Eğer tasarımınız dikey konumda olmasına rağmen yatay olarak sipariş oluşturduysanız: Üretimde bir problem olmaması için teknik olarak tasarımın 2 sayfasını yatay konuma getirip, ikinci sayfasını 180 derece çevirmeniz gerekmektedir.Bu işlem tasarımın ön - arka uyumunda problem olmaması için yapılmalıdır.

11- Eğer tasarımınız aşağıdaki iki durumdan birini kapsıyor ise gerekli yeri lütfen dikkatlice okuyunuz. Kapsamıyor ise lütfen dikkate almayın. (A,B)

A - Siparişinizin baskı yönü ön arka ancak tasarımınız tek yüz ise:

PDF veya Aİ hazırlanmış dosyanın aşağıdaki seçeneklerden birine göre hazırlanması gerekmektedir;

- Aynı tasarımı 2. sayfaya kopyalayarak, iki sayfası aynı olan bir dosya yükleyebilirsiniz.
- Tasarımı ön ve arka yüz aynı olacak şekilde 2 ayrı dosya halinde yükleyebilirsiniz.
- PSD hazırlanmış dosyanın şu şekilde hazırlanması gerekmektedir;
- Tasarımı ön ve arka yüz aynı olacak şekilde 2 ayrı dosya halinde yükleyebilirsiniz. (PSD dosyasında katmanda bırakılan 2. sayfa otomasyon tarafından algılanmamaktadır.)
Tüm dosya formatlarında 2 ayrı dosya yüklemek istediğinizde ilk önce ön yüzü daha sonra arka yüzü yükleyebilirsiniz. Tüm bu uyarıları dikkate almazsanız tasarımınızın tek yüz olarak üretilme riski bulunmaktadır.

B - Siparişinizin bir broşür ise:

PDF veya Aİ hazırlanmış dosyanın aşağıdaki seçeneklerden birine göre hazırlanması gerekmektedir;

- Tasarımın ilk sayfasında dış yüz, ikinci sayfasında iç yüz olduğundan emin olun.
- Tasarımı dış ve iç yüz olacak şekilde 2 ayrı dosya halinde yükleyebilirsiniz.
- PSD hazırlanmış dosyanın şu şekilde hazırlanması gerekmektedir;
- Tasarımı dış ve iç yüz olacak şekilde 2 ayrı dosya halinde yükleyebilirsiniz. (PSD dosyasında katmanda bırakılan 2. sayfa otomasyon tarafından algılanmamaktadır.)
- Tüm dosya formatlarında 2 ayrı dosya yüklemek istediğinizde ilk önce dış yüzü daha sonra iç yüzü yükleyebilirsiniz. Tüm bu uyarıları dikkate almazsanız tasarımınızın kırım şekli hatalı veya tek yüz üretilme riski bulunmaktadır.