Tasarımda taşma (kesme) payı ve güvenli alan nedir? Nasıl uygulanır?

Taşma Payı: Taşma Payı, kesim esnasındaki milimetrik kaymaların önüne geçilebilmesi için işin bitmiş ölçüsünden dışarıya doğru verilen kesim fazlalığıdır. Bitmiş sayfa boyutunun dışına taşan basılı alanın kesim işlemiyle fazlalığı atılır. Taşma payı olmadığı takdirde, bir iş baskıdan doğru ayarlanarak basılmaz ve kesilmesi gerekli alanlarda beyaz kenarlar veya uygun olmayan renkler görünür. Genellikle taşma payı değeri 3 mm’dir ancak farklı ciltleme yöntemleri daha fazlasını gerektirebilir. 

Güvenli Alan: Resimlerin, metinlerin ve diğer tasarım öğelerinin kesilmesini önlemek için, kesim ölçüsünden içeriye doğru her bir kenarına ek bir güvenlik payı bırakmak önemlidir. Bu güvenlik payı minimum 5 mm olmalıdır. İşin boyutuna göre daha fazla bırakmak görsellik açısından daha güzel olacaktır. 


Bir Bakışta Önemli Bilgiler:

  • Tasarımın çevresine 3 mm taşma payı vermeyi ve tasarımın önemli unsurlarını 5 mm’lik güvenli alan içerisinde tutmayı unutmayın.
  • Tasarım öğelerini (zemin, görsel vs.)  son kesim boyutunun ötesine, taşma kenarına kadar uzatın.
  • Yazı, logo, barkod gibi kesilmemesi gereken alanları güvenli alan içerisinde tutun.

    Tasarımda taşma (kesme) payı ve güvenli alan

Taşma payı ve güvenli alan neden gereklidir?

Maalesef basılı ürünlerde işin doğası gereği kesim esnasında 1-1,5 mm kadar kaymalar olabilmektedir. Bu yüzden tasarımlarımızı hazırlarken en başta güvenli alan ile taşma payını düşünerek tasarımlarımızı hazırlamalıyız. Sitemizde bulunan şablonlar, tasarımlarınızı hazırlarken sizlere bu konuda yardımcı olacaktır. 

Eğer tasarımda taşma payı yoksa veya yalnızca beyaz bir taşma varsa, rahatsız edici bir görüntü meydana gelebilir. Bu durumda ürünün çevresinde beyaz kenar boşlukları görünür. Ayrıca, tasarımda güvenli alan da yoksa tasarımın bir kısmının kesilmesi de mümkündür.

Güvenli alanın, metinlerin ve tasarım öğelerinin kesilmemesini sağladığını unutmamalıyız.

Tasarımda taşma (kesme) payı ve güvenli alanTasarımda taşma (kesme) payı ve güvenli alan


"Şablon Çizgileri ile Baskıya Hazır Dosya Oluşturmak" adlı videoyu izleyerek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.